Ракометарите на Светско првенство во Египет

  • Home
  • Новости
  • Ракометарите на Светско првенство во Египет

Почитувани пријатели, љубители на спортот, посебно на ракометот

Со голема радост ја примив информацијата дека нашиот национален тим, во последен момент пред отпочнувањето на Светското првенство во Египет, е поканет да учествува на првенството кое почнува за многу кратко време.

Сакам да ја изразам радоста што како веќе афирмирана ракометна нација во светот, повторно ќе се најдеме на Светското првенство, на кое настапуваат само најсилните селекции. Кире, Стојанчe и останатите, на вас останува, заедно со вашиот тренер да се изборите на паркетот за подобар пласман.
Убедени сме дека ќе дадете се од себе да ја промовирате Македонија на достоинствен начин, иако ги пропуштивте сите тренинзи и подготовки кои претходат пред еден ваков величествен настан.

Користам прилика да му заблагодарам на првиот човек на Светската Ракометна Федерација, господинот Хасан Мустафа, голем пријател на Македонија и мој личен пријател за неговиот досегашен придонес за развојот на ракометот во Македонија.

Честитки за претседателот на Македонската Ракометна Федерација, господинот Мукаетов, со молба да успее уште повеќе да ги мотивира нашите ракометни избраници. Да не заборавиме, животот не се состои само во материјалното, духот на поединецот и колективот е носител на највисоките достигнувања.
Драги мои деца, ракометари, покажете што знаете, а сигурен сум дека знаете многу.

Share:

Остави коментар